Overlay

Wiosenne atuty biegowe

Wiosna to pora sprzyjająca bieganiu. Składa się na to kilka czynników, nie tylko jej zestawienie z nieprzyjazną śnieżno-błotną i mroźną zimą. Spróbuję pokrótce wymienić wiosenne przewagi biegowe, bo jest już maj, więc trzeba zachęcić tych, którzy jeszcze śpią snem zimowym, a powinni zacząć biegać.

Dłuższe dni. Oczywiście, gdy kończymy pracę około siedemnastej, to nawet bez obiadu, pole wyboru biegania zimą zawęża nam się do okolic miejskich i to dobrze oświetlonych. Chodniki parku, okolice osiedli, pełne spalin i aut na poboczach. Wiosna, czyli choćby tak jak jest dzisiaj, siódmego maja, oznacza dużo większe pole do popisu: nawet około 19 jest jasno, czyli można wybiec nad jezioro do lasu czy parku, na przełaj, bez obawy o skręcenie kostki czy poślizg w kałuży po ciemku.

Pisałem o przełomie w bieganiu, czyli początku wiosny w artykule „Wiosna smog poszedł i biegamy” tutaj

Cieplej. Mróz nie zachęca do biegania, a teraz wiosną  mamy temperatury rzędu 15 stopni, czyli nie za ciepło i nie za zimno. Jeśli jeszcze nie pada deszcz (co nie jest, wbrew pozorom , aż takim problemem przy umiarkowanej temperaturze) – to można rzec jest idealnie! Słońce też nie operuje za mocno wiosną. Można też stwierdzić, że lżejsze ubranie zachęca do biegania. O ubieraniu na biegi warto będzie napisać osobno.

jump-radosc-z-biegania

Sucho. Przeważnie, jak nawet popada, to teren do biegania schnie dość szybko, więc ryzyko upadku czy poślizgu wydatnie maleje. Zwykłe buty biegowe dają radę w takich warunkach.

Ptaki! Śpiew ptaków, zaczynający się w kwietniu przybiera na mocy w maju (dochodzą choćby majowe słowiki w zagajnikach!). O ile zdejmiecie słuchawki, przyroda wynagrodzi was naturalnym dopingiem i „ekologiczną” nutą do biegania.

W ogóle podziwianie przyrody podczas biegania jest niezwykłą sytuacją dla współczesnego mieszkańca miast: wymieniając zwierzęta napotykane podczas biegu wspomnę tylko o: dzikach, sarnach, czy różnych gatunkach ptaków.   Przebieganie (ostrożne , w wolniejszym tempie) między stadem dzików dostarcza naprawdę niezapomnianych wrażeń.      Ale, miało być na zachętę dla wszystkich.

1 thought on “Wiosenne atuty biegowe

  1. Bieganie podczas wiosny jest niesamowitym doświadczeniem. Uciekliśmy od ponurych, ciemnych dni zimy i przeszliśmy do najlepszego momentu, kiedy można pobiegać. Nie trzeba już szybko znikać po treningu do domu, tylko spokojnie można się porozciągać, odpocząć. Najlepszy momen na bieganie trwa teraz 🙂 Pozdrawiam, Kamil.

Comments are closed.