Overlay

Pair device first, błąd opaski Mi Band

Pair device first, błąd opaski Mi Band, co robić?

Podstawowym elementem wyposażenia biegacza wydaje się być w obecnych czasach opaska taka jak na przykład Mi Band lub podobna, która umożliwia pomiar podstawowych danych, przydatnych nawet amatorowi w swoim treningowym biegowym życiu. Czyli pulsu biegacza, przebiegniętego dystansu, czy tętna, czasem jeszcze natlenienia krwi (saturacji). Nie każdy używa kosztownego Garmina czy Polara, lub innego drogiego urządzenia, a opaska to są groszowe koszty a, w przeciwieństwie do smartfona, waży niewiele, więc sporo osób z nich korzysta. W połączeniu ze smartfonem mamy – dzięki opasce – sporo przydatnych funkcji niewielkim kosztem. Co jednak zrobić kiedy nasza ulubiona opaska pięknego słonecznego dnia, gdy wybieramy się na trasę, wyświetla błąd?

błąd opaski mi band

Problem może dotyczyć zwłaszcza dawno nie używanych opasek biegu biegowych. Mi się to na przykład ostatnio zdarzyło, gdyż nie mogłem znaleźć opaski w domu przez dłuższy czas, a po odszukaniu okazała się być rozładowaną. Kiedy to po powtórnym naładowaniu i włączeniu mi band wyświetla się komunikat błędu:

Pair device first

Rzecz jasna próby sparowania smartfona z tą opaską nic nie dają.

Warto w tym miejscu pamiętać, że parowanie smartfona z opaską powinno odbywać się nie z poziomu systemowego smartfona (czyli poprzez menu Bluetooth, tak jak inne urządzenia, system samochodu, dodatkowy głośnik, czy nasz laptop) – lecz poprzez specjalną aplikację. Dawniej – w przypadku Xiaomi – była to Mi fit, obecnie nazywająca się Zepp Life. Żółto-pomarańczowe kolory zostały te same.

Co robić jeśli problem ze sparowaniem opaski mi band 3 nie ustępuje – a my właśnie w piękny, słoneczny, wiosenny dzień wybieramy się na bieganie?

Pytanie dość istotne, bo opaska Mi Band 3 jest praktycznie pozbawiona przycisków które mogły by nam w tym pomóc (włącznika). Można by jedynie czekać, aż bateria się z powrotem wyładuje, co nie wyda się być najwłaściwszym rozwiązaniem, jeśli chcemy pozbyć się szybko problemu aby móc założyć opaskę i iść biegać – właśnie teraz  bo mamy na to czas.

Jak usunąć błąd „Pair device first”?

Należy w tym momencie na smartfonie usunąć opaskę z urządzeń bluetooth (Zwykle zwie się to „Forget”, albo „forget device”). Następnie – ponownie wykrywamy poprzez Bluetooth (w aplikacji, jak wyżej opisano) naszą opaskę biegową i próbujemy ją ponownie sparować kropka w tym celu trzeba wykorzystać opcje add device. Spróbujcie to wykonać dwa trzy razy – u mnie w końcu zaskoczyło !  i urządzenia się zobaczyły.

Problem błędu opaski Mi Band jest dość powszechny – na szczęście – więc rozwiązań jest też sporo w sieci, ja posiłkowałem się stroną : https://www.guidingtech.com/fix-cannot-pair-mi-band-problem/

Wspomniana strona guidingtech.com podpowiada również inne rozwiązania (w razie niepowodzenia prostych solucji) , takie jak:

– sparowanie opaski z innym telefonem

– użycie innej opaski

W celu realizacji pierwszego punktu  – należy zainstalować Mi fit albo Zapp Life na innym telefonie sparować z tym urządzeniem a następnie ponowić próbę ze swoim telefonem.

pair device first

Jak widać na ilustracji, na szukane hasło „pair device first” Google wyświetla 3 miliony wyników wyszukiwania! Jest to więc częsty problem z opaskami do biegania,

Ostatecznym rozwiązaniem zwykle w takich sytuacjach jest reset czyli powrót do ustawień fabrycznych opaski Mi band 3 lub 4.

Jak powrócić do ustawień fabrycznych Mi Band?

W przypadku opaski Mi Band 4 jest to stosunkowo proste do wykonania, gdyż oferuje ona w swoim menu pozycje Reboot. A więc wystarczy użyć funkcji systemowej opaski celem zresetowania. Pamiętajmy że utracimy swoje dane w ten sposób.

Jeżeli używamy Mi Band 3, tak jak autor niniejszego wpisu, czy starszej wersji, to możemy być nieco rozczarowani brakiem jakiejkolwiek możliwości powrotu do ustawień fabrycznych. Sorry, taki mamy klimat, jak powiedziała minister.

Jedynym sposobem jest rozładowanie się samoistne urządzenia – co spowoduje jego wyłączenie. Po powtórnym naładowaniu opaski i włączeniu nastąpi reset ustawień. Nie jest to najlepszy sposób, gdyż, jeśli mamy duży zapas energii w baterii, może to potrwać wiele dni, gdyż urządzenie praktycznie nie zużywa prądu w stanie bezczynności. Wydaje się to jednak być ostatecznym rozwiązaniem, użytecznym w naprawdę najgorszych przypadkach. Miłego wiosennego biegania i samych słonecznych dni!